ΔΕΙΤΕ ΤΩΡΑ

Premier League: Χάαλαντ… λαμπρός οδηγεί τους «Πολίτες» στο 4Χ4!

05.05.2024, 6:20

Στο -1 με ένα παιχνίδι λιγότερο από την Άρσεναλ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ «χτύπησε» τέσσερις φορές και η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 5-1 τη Γουλβς, παραμένοντας σε τροχιά για την κατάκτηση του τέταρτου διαδοχικού τίτλου της στην Premier League.

Λίγες ώρες μετά το 3-0 της Άρσεναλ επί της Μπόρνμουθ, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα απάντησαν με ένα ηχηρό «τρίποντο» που τους έφερε σε απόσταση αναπνοής από τους Βορειολονδρέζους στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Ο Χάαλαντ, ο οποίος αύξησε στα 25 τα τέρματα του στο εφετινό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο 12΄ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 35΄ διαμόρφωσε το 2-0, αξιοποιώντας τη σέντρα του Ρόντρι.

Ο 23χρονος Νορβηγός έγραψε το 3-0 λίγο πριν το ημίχρονο και πριν ο Χι-Τσαν μειώσει σε 3-1 στο 53΄. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα, ο Χάαλαντ «γκρέμισε» τα όνειρα των φιλοξενούμενων για επιστροφή σημειώνοντας το τέταρτο του γκολ στον αγώνα. Στο 85΄ ο Αλβάρες διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ακαντζί, Ακέ (69′ Στόουνς), Γκβάρντιολ, Ρόντρι, Σίλβα (80′ Ντόκου), Ντε Μπρούιν (79′ Νούνες), Κόβασιτς, Φόντεν (80′ Γκρίλις), Χάαλαντ (82′ Άλβαρες).

Γουλβς (Γκάρι Ο’ νιλ): Σα, Σεμέδο, Κίλμαν, Τοτι, Μπουένο Ο. (71′ Μπουένο Σ.), Γκόμες, Λεμινά (46′ Μπελεγκάρντ), Τραορέ, Χουάνγκ, Αΐτ-Νούρι, Κούνια (76′ Σαράμπια).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ