Δείτε το τελευταίο Δελτίο ειδήσεων
ΔΕΙΤΕ ΤΩΡΑ

Δεν μπόρεσε να «σκοτώσει» την Κηφισιά των 10 παικτών ο ΟΦΗ

22.10.2023, 18:20

Έπαιξε με παραπάνω παίκτη στο περισσότερο διάστημα του αγώνα, αλλά πήρε μόνο τον βαθμό ο ΟΦΗ.

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ο ΟΦΗ πέταξε την ευκαιρία να πάρει το πρώτο διπλό της σεζόν, μένοντας στο 0-0 με την Κηφισιά στο ΔΑΚ Λαμίας.

Από το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα από το 38′ ο ΟΦΗ αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο λόγω αποβολής του Ιπαλίμπο για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Λάρσον.

Ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά στο 13′ με τον Φελίπε να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Οι Κρητικοί έψαξαν το γκολ και πριν το ημίωρο είδαν μία κεφαλιά του Ντίκο να περνάει οριακά έξω από το δοκάρι, ενώ η Κηφισιά που ενδιάμεσα είχε μείνει με παίκτη λιγότερο, απείλησε με ένα σουτ του Σναϊντερλέν πριν το ημίχρονο.

Πέρα από την κατοχή ο ΟΦΗ δεν είχε δείξει κάτι, με την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους να σημειώνεται στο 56′ με τον Ντίκο να παίρνει μία ακόμη κεφαλιά η οποία δεν βρήκε στόχο.

Το σουτ του πρώην «ασπρόμαυρου» Μπιφουμά πέρασε έξω στο 60′, με τον ΟΦΗ να απειλεί εκ νέου με τον Τοράλ στο 69′, όμως το σουτ του Ισπανού άσου ήταν αδύναμο και απεδείχθη εύκολη λεία για τον Αναγνωστόπολου.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν με τον ΟΦΗ να ψάχνει τους χώρους ώστε να έρθει σε θέση βολής, με τον Νέιρα να περνά κάθετα στον Φελίπε, ο οποίος ανατράπηκε από τον Μποτία και ο Βεργέτης έδειξε το σημείο του πέναλτι στο 85ο λεπτό.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Βραζιλιάνος που δεν μπόρεσε να νικήσει ωστόσο τον γκολκίπερ των τυπικά γηπεδούχων που έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία, με τον ΟΦΗ να χάνει μία «χρυσή» ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Φθιώτιδα καθώς το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Ιπαλίμπο, Σναϊντερλάν (79′ Παπασάββας), Σάντος (78′ Τετέι), Ιλίεφ (46′ Τσάπαν), Μπιφουμά (66′ Αντερέγκεν), Οζέγκοβιτς (90′ Λούμορ)

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Λαμπρόπουλος (83′ Μπάκιτς), Καρώ, Λάρσον, Γκλάζερ, Αμπάντα (61′ Θοράρινσον), Ντίκο (60′ Νέιρα), Γκαγέγκος (70′ Ριέρα), Φελίπε, Τοράλ (70′ Μοσκέρα)