Ηράκλειο: 27oC
Επόμενο Δελτίο ειδήσεων σε
ΔΕΙΤΕ ΤΩΡΑ
Επόμενο Δελτίο ειδήσεων σε

Δήμος Ηρακλείου: Η «μάχη» του σταυρού για τους υποψηφίους

10.10.2023, 9:37

Τα ινία παίρνει η παράταξη «Δικαίωμα στην Πόλη» με τον Αλέξη Καλοκαιρινό

Tα επίσημα αποτελέσματα των αυτοδιοικητικών εκλογών 2023 από τον Δήμο Ηρακλείου, με την ενσωμάτωση στο 100%, δίνουν ποσοστό 47,95% και επικράτηση για το «Δικαίωμα στην Πόλη» και τον νέο δήμαρχο της πόλης Αλέξη Καλοκαιρινό όπου καταλαμβάνει 26 έδρες στο δημοτικό συμβούλιο.

Δεύτερος ήρθε ο Μιχάλης Καραμαλάκης με τον συνδυασμό «Ηράκλειο, η Πόλη μας» ο οποίος καταλαμβάνει 12 έδρες στο επόμενο δημοτικό συμβούλιο με ποσοστό 33,18% και ακολουθούν η Μαρία Καναβάκη, «Ηράκλειο για Σένα» με 11,54% και 3 έδρες και ο Δημήτρης Δουλουφάκης της «Λαϊκής Συσπείρωσης» με 7,33 και 2 έδρες.

Παράλληλα συνεχίζεται η καταμέτρηση των σταυρών στο δήμο Ηρακλείου, η οποία μέχρι στιγμής έχει ως εξής:

Δημοτική Ενότητα Γοργολαΐνη (ενσωμάτωση 88,89%):

Καραμαλάκης Μιχαήλ

Καμπιτάκης Μιχαήλ 986
Στειακάκης Γεώργιος 931
Περογαμβράκης Ζαχαρίας (Αλόπας) 335

Καλοκαιρινός Αλέξιος (Αλέξης)

Σπυριδάκης Δημήτριος 800
Διαμαντάκη Ευαγγελία (Εύα) 374
Τσερεβελάκης Γεώργιος 275

Καναβάκη Μαρία

Φοβάκη Μαρία 39
Τριανταφυλλάκης Δημήτριος 20

Δουλουφάκης Δημήτριος

Περατσάκης Γεώργιος 60

Δημοτική Ενότητα Ηρακλείου (ενσωμάτωση 86,44%)

Αλέξης Καλοκαιρινός 

Οι πρώτοι 30:

Σισαμάκης Γεώργιος του Ευάγγελου 2.467
Γιαλιτάκης Νικόλαος του Γεωργίου 2.140
Αγριμανάκης Γεώργιος του Ιωάννη 1.683
Παπαδάκη Σκαλίδη Ειρήνη (Ρένα) του Σταύρου 1.640
Ρυακιωτάκης Παντελής του Θεοδοσίου 1.461
Χαιρέτης Εμμανουήλ του Ιωάννη 1.375
Τσαγκαράκης Γεώργιος του Μάριου 1.349
Αρχοντάκη Καλογεράκη Στυλιανή (Στέλα) του Χρήστου 1.321
Βαρβεράκης Κωνσταντίνος (Κώστας) του Ελευθερίου 1.233
Κιούλπαλης Ανέστης του Κλεάνθη 1.211
Καραντινός Γεώργιος του Ιωάννη 1.194
Χρονάκη Δαφέρμου Φιλαρέτη του Αντωνίου 1.171
Βουρεξάκης Γεώργιος του Κωνσταντίνου 1.132
Κονταράκης Νικόλαος του Εμμανουήλ 1.130
Τσατσάκης Αναστάσιος (Τάσος) του Μιχαήλ 1.117
Βοργιά Πελαγία (Λάγια) του Στυλιανού 1.111
Δουλγεράκη Αικατερίνη του Νικολάου 1.084
Τσαπάκης Ιωάννης του Γεωργίου 1.041
Σμπώκος Ιωάννης του Μαρίνου 989
Παρασύρης Βασίλειος του Στυλιανού 985
Χουρδάκη Αργυρή (’ρια) του Μηνά 939
Παναγιωτάκη Μαρία (Μάρα) του Εμμανουήλ 938
Κεφαλογιάννης Ζαχαρίας του Γεωργίου 916
Καζάνης Ιωάννης του Εμμανουήλ 877
Καραπιδάκης Γεώργιος του Νικολάου 858
Καλουδιώτη Μαρία του Νικολάου 845
Γκαραντσίνι Τζιάν Αντρέα Πάολο του Τζιανφράνκο 830
Καλογεράκης Ζαχαρίας του Γεωργίου 825
Λαζανάκη Ζαμπία του Μιχαήλ 815
Σουρανάκης Εμμανουήλ του Μιχαήλ 813

Μιχάλης Καραμαλάκης

Οι πρώτοι 15:

Κοκοσαλάκης Στυλιανός (Κασαούλιος Στέλιος) του Γεωργίου 2.373
Ανδρεάκη Αντιγόνη του Μιχαήλ 1.867
Καλομοίρης Νικόλαος του Στυλιανού 1.590
Δεικτάκης Ιωάννης του Γεωργίου 1.504
Αντωνακάκη-Χαλβατζή Μαρία του Δημητρίου 1.353
Σφακιανάκης Γεώργιος του Ιωάννη 1.301
Αρβανιτάκης Μιχαήλ του Παντελεήμων 1.287
Στεφανάκης Σταύρος του Κωνσταντίνου 1.284
Παττακός Μαρίνος του Γεωργίου 1.169
Αβτζή Ειρήνη του Νικολάου 1.051
Κοκκινάκης Θεοφάνης του Γεωργίου 1.050
Ξυλούρης Γεώργιος του Βενιζέλου 1.013
Μακαρόνας Γρηγόριος του Γεωργίου 1.011
Νιώτη Καδιανή του Γεωργίου 1.009
Μαρής Δράκος του Κωνσταντίνου 993

Μαρία Καναβάκη

Οι πρώτοι 5:

Βαρδαβάς Κωνσταντίνος του Φαίδωνα 1.141
Σουλτάτος Ελευθέριος (Λευτέρης) του Μιχαήλ 592
Κανακαράκης Νεκτάριος του Εμμανουήλ 508
Βλαχάκης Γεώργιος του Ανδρέα 392
Φακουρέλης Μιχαήλ του Νικολάου 350

Δημήτρης Δουλουφάκης

Οι πρώτοι 3:

Ανδρουλάκη Κρυσταλένια (Λίνα) του Ιωάννη 775
Κούδας Βασίλειος του Κωνσταντίνου 415
Χόνδρος Νικόλαος του Κωνσταντίνου 297

Δημοτική Ενότητα Νέας Αλικαρνασσού (ενσωμάτωση 81,82%)

Καλοκαιρινός Αλέξιος (Αλέξης)

Περισυνάκης Αντώνιος 1.014
Σεκέρης Αντώνιος 733
Μπλεδάκης Αντώνιος 583
Πιλάτου Γεωργία (Γωγώ) 542
Λεμονή Θεοδώρα 526
Πασσαδάκης Ιωάννης 347
Κουτάντου Ειρήνη (Ρένα) 296
Στερεού Μαρία (Μάρω) 125

Καραμαλάκης Μιχαήλ

Γιαουρτάς Δημήτριος 764
Αλεξάκης Γεώργιος 403
Τσιτάκης Κωνσταντίνος (γένος Πουλιού) 378
Ζαφείρης Παναγιώτης 355
Κασαπάκης Γεώργιος 335
Κτενιαδάκη Ελένη 288
Διακάκης Νικηφόρος 284
Κυρίτση Ρόμπερτ (Ρόμπι) 94

Καναβάκη Μαρία

Καργάκη Ανθούλα 175
Λουλακάκη Εμμανουέλα Χριστίνα 50
Ρογδάκης Σταύρος 43
Φραγκάκη Δήμητρα 43
Αμαργιωτάκης Γεώργιος 41
Κανάκης Στέφανος 37
Τσαγκαράκης Βασίλειος 27
Κοντάκης Αλέξανδρος 26

Δουλουφάκης Δημήτριος

Σκεπάρνης Γεώργιος 230
Λουλάκης Δημήτριος 200
Γραμματικάκης Ελευθέριος 162
Κωνσταντάκης Νικόλαος 116
Μπριτζολάκη Παρασκευή (Βιβή) 69
Πεινήρης Γεράσιμος 62
Καζαντζάκης Γεώργιος 60
Μαραγκού Συλιγνάκη Σεβαστή Αλεξάνδρα 58

Δημοτική Ενότητα Παλιανής (ενσωμάτωση 100%):

Καραμαλάκης Μιχαήλ

Πετράκης Ελευθέριος (Λευτέρης) 586
Βρέντζος Αναστάσιος 387
Τυράκης Δημήτριος 379

Καλοκαιρινός Αλέξιος (Αλέξης)

Βλαχάκης Γεώργιος 869
Βρέντζου Αγάπη 461
Χαλκιαδάκης Αντώνιος 381

Καναβάκη Μαρία

Νταντούδη Μαρία 79
Καρυπίδου Ελίνα 31
Παπουτσάκης Ηλίας 25

Δουλουφάκης Δημήτριος

Καμπιτάκης Μιχαήλ 43

Δημοτική Ενότητα Τεμένους (ενσωμάτωση 87,50%):

Καραμαλάκης Μιχαήλ

Κοτζαδάκης Ιωάννης (Πλάτσας) 487
Περβολαράκης Λάμπρος 426
Λιναρδάκης Μιχαήλ 198

Καλοκαιρινός Αλέξιος (Αλέξης)

Καλονάκη Ιωάννα (Γιάννα) 1.062
Βιτώρος Χαράλαμπος 443
Σκούρας Παναγιώτης 258

Καναβάκη Μαρία

Διαλεκτάκη Γεωργία 48
Σφακιανάκης Γεώργιος 47

Δουλουφάκης Δημήτριος

Χαβάκης Γεώργιος 70