Δείτε το τελευταίο Δελτίο ειδήσεων
ΔΕΙΤΕ ΤΩΡΑ

Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης στο Βελιγράδι ο Απόστολος Παπαστάμος

17.06.2024, 20:24

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ μικτή ατομική και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε την κούρσα της ζωής του στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ μετά από πέντε χρόνια. Παράλληλα, πέτυχε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στον τελικό και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε τετάρτος με 4:16.64, που συνιστά ατομικό ρεκόρ.

Πηγή: protothema.gr

Ο Νίκος Γκάλης για το Ευρωπαϊκό του 1987: «Ήμασταν οι πρώτοι που το πιστέψαμε» (βίντεο)

Καλλιτεχνική κολύμβηση: Ιστορικό χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο ελεύθερο ομαδικό (βίντεο)